על מה המהומה?

הקואליציה המתהווה מתכוונת לחוקק פסקת התגברות ברוב של 61 ח”כים בלבד, אשר תרכז את כל הכוח השלטוני בידי הממשלה ותבטל הלכה למעשה את סמכותו של בג”ץ לביקורת שיפוטית. מהלך כזה יאפשר לקואליציה להתעלם מפסיקות בג”ץ ויאפשר לממשלה לעשות ככל העולה על רוחה, כולל רמיסת הזכויות של כולנו. 

צעד כזה יהפוך את ישראל לדמוקרטיה היחידה בעולם שאין בה מגבלה על כוחו של השלטון.

בית המשפט העליון הוא המבצר האחרון של הדמוקרטיה הישראלית, של השמירה על זכויות מיעוטים וזכויות האדם של כולנו. ביטול סמכותו של בג”ץ לערוך ביקורת שיפוטית הוא בפועל ביטול הדמוקרטיה הישראלית. 

אנחנו קוראים לכם ולכן, אזרחים ואזרחיות שהדמוקרטיה הישראלית וזכויות האדם חשובים להםן, לא לעמוד מנגד בעת המתקפה החזיתית על הדמוקרטיה ועל עתיד המדינה –  ולהצטרף אלינו למאבק!

תרמו למאבק

השאירו פרטים כאן:

  יונתן סינדל / פלאש 90

  מה היא פסקת ההתגברות?

  לישראל אין חוקה, והחוקים שמסדירים את מוסדות השלטון ומעגנים את הזכויות של אזרחי המדינה הם חוקי היסוד. החוקים הללו מגנים על הזכויות הבסיסיות ביותר שלנו, הזכות לפרטיות, למחאה, חופש הביטוי, העיסוק, התנועה ועוד ועוד. 

  פסקת ההתגברות היא מנגנון שמאפשר לכנסת לחוקק חוק שבג”ץ קבע שהוא סותר את חוקי היסוד של המדינה ומפר זכויות באופן לא ראוי ולא מידתי. 

  פסקת התגברות שמוצעת ע”י חברי הקואליציה המתהווה תאפשר לכנסת לחוקק חוק המתנגש בחוקי היסוד של המדינה גם ברוב מינימאלי של 61 חברי כנסת בלבד. יש גם כאלו שמציעים לאפשר “לשריין” חקיקה מראש כך שלא יהיה ניתן להעביר עליה ביקורת שיפוטית כלל. 

  המשמעות של פסקת התגברות כזו היא כוח כמעט מוחלט בידיה של הקואליציה אשר תוכל לנצל את היותה רוב בכדי לרמוס את הזכויות שלנו, כאשר אין אף גוף הבולם אותה, מייצר איזונים ומגן על מי שאינו שייך לרוב בעת הזאת.

  נועם רבקין פנטון / פלאש 90