בימים אלו גוברים הקולות הקיצוניים בממשלה הקוראים לספח את שטחי יהודה ושומרון.

הקיצוניים לא מדברים. הם עושים. נעשים צעדים בשטח להכשיר את הקרקע, את דעת הקהל ואת מוסדות מדינת ישראל למציאות של סיפוח מדורג. ב-31 בדצמבר 2017 הצביע מרכז הליכוד על סיפוח שטחי יהודה ושומרון, בברכת ראש הממשלה.

למה הסיפוח מסכן את המפעל הציוני כולו? מדוע סיפוח הוא פגיעה בביטחון שלנו? החלטנו לעשות סדר בעניין.

משמעות הסיפוח היא החלת ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון אשר היום אינם מוכרים על ידי החוק הישראלי והבינלאומי כשטחי ישראל. ההשלכות למהלך כזה הן דמוגרפיות, כלכליות, חברתיות, משפטיות, בטחוניות ובינלאומיות.

מה זה סיפוח? סיפוח הוא צירוף חוקי ורשמי של שטח מסוים לישות פוליטית אחרת (למשל מדינה) לשם יצירת ריבונות על השטח החדש. בניגוד למקרה של מסירת שטחים במסגרת הסכם מדיני, או במקרה של מיזוג פוליטי, שבו נשאלים שני הצדדים לדעתם על המיזוג – סיפוח מדיני הוא צעד חד צדדי שבו מדינה משתלטת על שטח, ולכן הוא אינו קביל מבחינת החוק הבינלאומי.

מאז מלחמת ששת הימים, המעמד המשפטי הבינלאומי של יהודה ושומרון שנוי במחלוקת. ממשלות ישראל לאורך השנים אימצו את הביטוי ״שטחי מריבה״ המוחזקים ״בתפיסה לוחמתית״, ונמנעו מלהחיל את החוק והמשפט הישראלי עליהם. ההצעות לסיפוח יהודה ושומרון כוללות שלל אופנים בהם יחילו באופן רשמי וחד-צדדי את חוקי מדינת ישראל על השטח השנוי במחלוקת או על חלקים ממנו.

המעמד החוקי והמשפטי של שטחי יהודה, שומרון ועזה: ההיסטוריה על קצה המזלג

 

  • לקראת תום המנדט הבריטי, בתוכנית החלוקה מ-1947, יועדו אזור יהודה, שומרון ורצועת עזה להפוך לחלק מהמדינה הערבית שתוקם. במהלך מלחמת העצמאות כבשה ירדן את שטחי יהודה ושומרון ומזרח ירושלים, ומצרים את רצועת עזה.
  • ב-1950 הכריזה ירדן על סיפוח השטח בשליטתה ממערב לנהר הירדן (״הגדה המערבית״), והעניקה אזרחות ירדנית לתושביו.
  • במלחמת ששת הימים, 1967, כבש צה״ל את שטחי יהודה, שומרון ועזה מירדן וממצרים, ומדינת ישראל החילה עליהם ממשל צבאי. ב-1981 הוקם ״המנהל האזרחי״ לניהול הנושאים האזרחיים בשטחי יו״ש.

כאמור, מאז מלחמת ששת הימים, המעמד המשפטי הבינלאומי של שטחי יו״ש שנוי במחלוקת. ממשלות ישראל לאורך השנים אימצו את ההגדרה של שטחי יו״ש כשטחי מריבה, המוחזקים ״בתפיסה לוחמתית״, ונמנעו מלהחיל את החוק והמשפט הישראלי על שטחים אלה. 

  • רצועת עזה. בהסכמי אוסלו, מ-1994, הועברה השליטה האזרחית ברצועת עזה (פרט ליישובים היהודיים) לידי הרשות הפלסטינית, ואילו השליטה הביטחונית נותרה בידי צה״ל. השליטה המלאה על הרצועה הועברה לידי הרשות ב-2005 בעקבות תוכנית ההתנתקות החד-צדדית. ב-2007 השתלט חמאס בהפיכה צבאית אלימה (ולא בבחירות דמוקרטיות שבהן העם שם החליט על ממשלה של חמאס בעזה כפי שנוטים לחשוב) על רצועת עזה, ומאז הוא השולט בשטח זה.

ומה עכשיו בשטחי יהודה ושומרון?

בעקבות הסכמי אוסלו בשנות ה-90 של המאה ה-20, חולקו שטחי יו״ש לשלוש קטגוריות:

בשטחי A, המשתרעים על 18% משטחי יו״ש ובהם חיה רוב האוכלוסייה הפלסטינית, נקבעה שליטה אזרחית וביטחונית מלאה של הרשות הפלסטינית (פרט לפעילות צה״ל, בעיקר מאז האינתיפאדה השנייה). בשטחי B, המשתרעים על 22% מהשטח, חלה שליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית ושליטה בטחונית ישראלית. בשטחי  A ו- B מוחלת מערכת חוקים פלסטינית הנמצאת בתהליכי פיתוח והתהוות מאז הקמת הרשות הפלסטינית.

בשטחי C, המשתרעים על פני 60% משטחי יו״ש, השליטה הביטחונית והאזרחית היא ישראלית. בשטח זה מתגוררים כיום, על-פי אומדנים שונים, בין 100 ל-200 אלף תושבים פלסטינים, ומעל לארבע-מאות אלף מתיישבים ישראליים-יהודיים. בשטח זה נוצרה מערכת מורכבת של חוק ומשפט. ככלל, הריבון הוא צה״ל, וחקיקה מבוצעת באמצעות צווים הנחתמים על ידי המפקד הצבאי. במקביל, לאחר הקמת ההתנחלויות,  הוחל רובד חקיקה נוסף של חוקי כנסת אשר תחולתם הורחבה מחוץ לשטח הריבונות הישראלי על בסיס פרסונאלי, קרי חוקים המוחלים רק על אזרחים ישראליים החיים בשטחי c  (ביניהם חוקי מיסוי, חוקים סוציאליים של ביטוח לאומי ובריאות, חוקים צרכניים ושיפוט בעבירות המבוצעות על ידי אזרחי ישראל בשטחי יו״ש). חוקים טריטוריאליים, כמו חוקי תכנון ובנייה – לא הוחלו בשטח זה עד עתה, מכיוון שהם מבטאים שינוי חד-צדדי באשר למעמדו השטח.

במצב זה נוצרת למעשה מערכת חוק ומשפט כפולה, לבעלי אזרחות ישראלית ולפלסטינים. זוהי מערכת מורכבת המקשה על ניהול החיים בשטחי יו״ש, אולם בשל הרגישות והמשמעות המדינית והדיפלומטית של כל שינוי בה, היא מנוהלת בזהירות רבה. 

נתונים מתוך: ויקיפדיה, ואנציקלופדיה למשפט בינ״ל – Max PlanckEncyclopedia of Public International Law, גלעד שר וקרן אבירם, מבט על, גיליון 638, 4 בדצמבר 2014,INSS' החלתם של חוקי המדינה על יהודה ושומרון: סיפוח דה פקטו?

מהם הצעדים הנעשים לכיוון סיפוח?